Wskazówki dot. własnej działalności.
Na początek możesz prowadzić działalność niezarejestrowaną, natomiast później warto zastanowić się już nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu mamy więcej możliwości B2B z innymi przedsiębiorcami lub spółkami.
Jednoosobowa działalność
Zakładając ten rodzaj działalności nie potrzebujesz żadnego kapitału założycielskiego. Prowadząc JDG jesteśmy zobowiązani do ponoszenia wszelkiej odpowiedzialności całym swoim majątkiem. Samozatrudnieni przedsiębiorcy muszą prowadzić księgowość, która jest uzależniona od formy opodatkowania. Najlepiej korzystać z usług księgowych.
Spółka cywilna
Spółka cywilna nie ma osobowości. Płatnikami podatku dochodowego jest każdy ze wspólników. W zależności od wysokości dochodów, dla spółki może być prowadzona księgowość uproszczona lub może być wymagana księgowość pełna. Odpowiedzialność za zobowiązania solidarnie odpowiadają wszyscy wspólnicy. Do założenia takiej działalności są potrzebni co najmniej dwaj wspólnicy.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Założenie tego rodzaju działalności wiąże się z kapitałem zakładowym, który wynosi minimum 5000 zł. Spółka odpowiada swoimi własnymi aktywami za zobowiązania. Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, potrzebny jest minimum jeden założyciel, a umowa spółki musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.
Spółka akcyjna
Najczęściej ten rodzaj działalności wybiera się, kiedy ma się w planach wejście na giełdę. Do jej powołania wystarczy jeden założyciel. Statut tej spółki sporządza się w formie aktu notarialnego. Aby wszystko dobrze funkcjonowało, niezbędne jest też dokonanie wpisu w KRS.
Spółka partnerska
Może ona zostać założona wyłącznie przez przedstawicieli wolnych zawodów, np. adwokatów lub lekarzy. Dla pozostałych osób, ten rodzaj spółki jest niedostępny. Konieczny jest wpis do KRS oraz umowa w formie pisemnej. Do reprezentowania spółki partnerskiej jest uprawniony każdy z partnerów.
Spółka komandytowa
Założenie tego rodzaju działalności wymaga minimum dwóch wspólników. Jeden z nich jest określany jako „Komplementariusz”, a drugi jako „Komandytariusz”. Ten pierwszy za zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Natomiast odpowiedzialność tego drugiego jest ograniczona do kwoty wskazanej na umowie. Dokumentem założenia jest akty notarialny. Komplementariusz reprezentuje spółkę samodzielnie, a Komandytariusz może ją reprezentować jako pełnomocnik.
Spółka komandytowo – akcyjna
Jak sama nazwa wskazuje, posiada ona wspólne cechy ze spółką komandytową. Jednakże z założeniem spółki komandytowo-akcyjnej wiąże się konieczność uiszczenia kapitału zakładowego. Minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł. Komplementariusz może reprezentować spółkę samodzielnie, zaś każdy inny akcjonariusz występuje jako jej pełnomocnik.
Jak założyć działalność?
Działalność gospodarczą musimy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. W dzisiejszych czasach nie trzeba już chodzić po urzędach, aby załatwiać sprawy związane z firmą. Najlepiej zrobić to przez internet na stronie www.biznes.gov.pl. Drugą opcją jest udanie się do wybranej księgowej, która będzie nas prowadziła i razem z nią dokonać założenia działalności. W tym drugim przypadku jest o tyle lepiej, że od razu podpowie nam jaką najlepszą formę opodatkowania wybrać dla nas oraz jakie numery PKD podpiąć.
Czytaj uważnie prawo w danym kraju!
Żeby dowiedzieć się więcej na temat zakładania działalności gospodarczej, polecam Ci skorzystać ze sprawdzonych źródeł i pewnych, które dotyczą danego kraju w którym zakładasz firmę. W przypadku Polski państwową stroną na której możemy dowiedzieć się więcej oraz założyć działalność jest biznes.gov.pl.